Najważniejszy jest drugi człowiek - odwiedziny w Domu Opieki Zalesie Vita

Najważniejszy jest drugi człowiek - odwiedziny w Domu Opieki Zalesie Vita

W Ustanowie, jednej z podwarszawskich miejscowości znajduje się niezwykłe miejsce. Dom Opieki Zalesie Vita jest miejscem, które zostało stworzone ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób w  podeszłym wieku. I choć jest to dom opieki, każdy kto choć raz przekroczy jego próg, poczuje się jak w odwiedzinach u najbliższej rodziny.

Na pierwszy rzut oka, budynek nie wyróżnia się specjalnie spośród okolicznych zabudowań. Z zewnątrz przypomina klasyczny dom jednorodzinny, jest jedynie nieznacznie większy niż pobliskie zabudowania. Położony jest w miejscowości Ustanów w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Zarówno po drugiej stronie ulicy, jak i na działce przy domu rośnie las mieszany. Takie otoczenie jest niezwykle malownicze o każdej porze roku, dodatkowo dając możliwość wytchnienia od upałów podczas upalnych letnich dni. Bliskość lasu stwarza idealne warunki do spacerów oraz przebywania blisko natury.

Po wejściu do Domu Opieki Zalesie Vita można poczuć się jakby przyjechało się w odwiedziny do domu bliskiej osoby, a nie do domu opieki. Wnętrza w niczym nie przypominają ośrodka dla osób starszych, niepełnosprawnych czy niesamodzielnych. Układ pomieszczeń jest bardzo dobrze przemyślany, a brak barier architektonicznych sprawia, że poruszanie się po budynku jest bezpieczne dla jego mieszkańców.
Miejscem centralnym domu jest salon, w którym odbywają się wszelkie spotkania, zajęcia terapeutyczne, jak imprezy okolicznościowe, np. Wigilia. Uwagę przykuwa również jadalnia wyposażona w stabilne drewniane meble, zawsze czyste nakrycia na stołach oraz starannie wykonane przez Seniorów dekoracje. Ściany zostały pomalowane w pastelowe brązy i beże, i dodatkowo ozdobione obrazami. Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń zarówno do terapii indywidualnej, jak i grupowej.
 
- Niedaleko stąd mam działkę. Z uwagi na to, że bardzo boję się zimy, na ten czas mieszkam w Domu Opieki Zalesie Vita. Zawsze mam z kim porozmawiać, napić się kawy czy herbaty. Lubię też śpiewać, szczególnie z innymi Mieszkańcami. – śmieje się Pan Eugeniusz.

Pokoje dobierane są bardzo indywidualnie w zależności od preferencji, płci, stanu zdrowia Podopiecznego. Dom Opieki Zalesie Vita dysponuje pokojami 1, 2, 3 oraz jednym pokojem 4-osobowym. Jeżeli stan zdrowia na to pozwala to znaczną część dnia Seniorzy spędzają w przestronnym salonie, który daje możliwość zarówno realizacji swoich pasji np. plastycznych, technicznych, jak i obejrzenia ulubionego programu telewizyjnego. Jest to jednocześnie miejsce rozmów i relaksu. 

Najważniejszy jest drugi człowiek

Na największą uwagę zasługuje personel. Każdy pracownik Domu Opieki Zalesie Vita posiada odpowiednie kwalifikacje umożliwiające pracę z osobami starszymi. Jednocześnie są to osoby o wysokiej kulturze osobistej i empatii. Zarówno pracownicy medyczni, jak i administracyjni są wrażliwi na potrzeby osób starszych i z największą starannością dbają o komfort fizyczny, jak i psychiczny swoich podopiecznych.


- Naszym nadrzędnym celem jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców Domu Opieki Zalesie Vita. Jednym z jego aspektów jest bezpieczeństwo w sensie medycznym, nad którym przez całą dobę czuwają wykwalifikowane pielęgniarki i opiekunowie medyczni. Mimo, iż Dom Seniora Zalesie Vita jest domem pobytowym, a nie placówką leczniczą, dokładamy wszelkich starań, żeby Seniorzy mieli stałą opiekę medyczną. Pozwala to na wykrycie nawet najwcześniejszych symptomów mogącego pogorszyć się stanu zdrowia, np. udaru. Nasi Seniorzy odbywają również regularne cotygodniowe kontrole lekarza internisty. Jednocześnie Rodziny naszych podopiecznych mają pewność, że ich najbliżsi są w najlepszych rękach i pod całodobową opieką. Drugim z aspektów jest poczucie bezpieczeństwa wynikające  z niwelowania osamotnienia. W naszym Domu Opieki staramy się, by jak najwięcej czasu Seniorzy spędzali wspólnie na różnych aktywnościach i  rozmowach.  Takie podejście sprawia, że Mieszkańcy poznają się nawzajem, często okazuje się, że mają wspólne zainteresowania czy tematy do rozmów. Dbamy o to, by każdy Senior mógł urządzić swój pokój według własnych upodobań. Seniorzy mogą również przywieźć ze sobą pamiątki ze swojego domu, jak również mają możliwość zamieszkania u nas ze swoim pupilem. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla codziennego samopoczucia naszych Mieszkańców.  –  wyjaśnia Dyrektor Domu Opieki Zalesie Vita.

Dom Seniora Zalesie Vita jest kameralną placówką i został przystosowany do przyjęcia maksymalnie 30 mieszkańców. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie spokój i rodzinną domową atmosferę. Dom jest przystosowany szczególnie dla Seniorów samodzielnych, wymagających wsparcia w codziennych czynnościach, jak również osób leżących.

- Mieszkam tu już ponad rok. Przychodząc do tego domu nie mogłam nawet wstać z łóżka. Dzięki opiece całego personelu, a w szczególności Pani fizjoterapeutce dziś mogę sama wstać i chodzić. Mówię to z całego serca, bo wiem, że postawili mnie tu na nogi. – wzrusza się Pani Zofia.

- Z reguły nasi Podopieczni korzystają z pobytów długoterminowych. Zdarza się także, że Seniorzy przyjeżdżają do nas na okres jesienno-zimowy lub na czas remontu swojego domu. Dysponujemy pokojami i apartamentami, które mogą wynająć członkowie rodzin, którzy planują kilkudniowy pobyt w naszym Domu.  Zależy nam, by nasi Podopieczni mogli utrzymywać stały kontakt ze swoimi bliskimi. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz poczucia bezpieczeństwa osoby starszej. Jednocześnie umożliwiamy rodzinom odwiedziny w Domu Opieki Zalesie Vita bez ograniczeń czasowych, z pominięciem godzin nocnych. Takie podejście ułatwia możliwość kontaktu Podopiecznych z osobami bliskimi oraz umożliwia zaplanowanie godzin odwiedzin optymalnie dostosowane zarówno do rytmu dnia Seniora,  jak i obowiązków najbliższej rodziny.  – opowiada Dyrektor Domu Opieki.

Doświadczenie zdobywane latami

Właścicielem Domu Opieki Zalesie Vita jest firma Medvita 24. Firma od wielu lat specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz niesamodzielnymi. Swoje działania kieruje głównie do Seniorów z Niemiec i Luksemburga. Konsekwencją prowadzenia działalności tego typu było stworzenie domu opieki w Polsce. Dzięki swoim doświadczeniom firma zatrudnia specjalistów oraz ma wypracowane tzw. dobre praktyki, które od lat sprawdzają się w opiece nad seniorami. 

Podczas rozmowy z rodziną Seniora zbierany jest obszerny wywiad na temat przebytych chorób, przyjmowanych leków, przyzwyczajeń i upodobań osoby starszej. Dodatkowo lekarz internista ocenia stan Podopiecznego pod względem medycznym oraz weryfikuje przyjmowane leki. Kolejnym etapem jest spotkanie z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który ustala indywidualny plan rehabilitacji grupowej indywidualnej.

- W naszej pracy kierujemy się przede wszystkim dobrem Seniora. Dla wielu rodzin, z którymi się spotykamy oddanie najbliższej osoby do domu opieki, jest ostatecznością. Często po wieloletniej opiece w domu, najbliżsi boją się, że nie dają rady dłużej sprawować odpowiedniej opieki nad Rodzicem lub Dziadkiem ze względu na pogarszający się stan zdrowia lub nadmiar obowiązków. Z drugiej strony zdają sobie sprawę, że ogromnym problemem w opiece nad osobą w starszym wieku jest jej poczucie osamotnienia, podczas nieobecności pozostali członków rodziny. Jako odpowiedź na potrzeby takich osób powstał Dom Opieki Zalesie Vita.  Dokładamy wszelkich starań, bo osoba, która u nas mieszka czuła się dobrze pod każdym względem. Jesteśmy  niewielkim ośrodkiem i dzięki temu możemy pozwolić sobie na bardzo indywidualne podejście do każdego Mieszkańca. Zależy nam, by mogli się czuć jak u siebie w domu, a nawet lepiej. – podkreśla Dyrektor Domu Opieki.

- To już 3 dom opieki, w którym mieszkam od początku 2017 r. Dopiero w Domu Opieki Zalesie Vita czuję się jak u siebie. Personel jest wspaniały, zawsze bardzo pomocny i sympatyczny. Mieszkam z osobami, które podobnie do mnie lubią rozmawiać. Spędzamy wspólnie dużo czasu, a ja nareszcie nie czuję się samotna. Jestem tu szczęśliwa.– opowiada ze łzami wzruszenia Pani Barbara. 

« Wróć

Poleć ten obiekt: