W tej kategorii znajdą Państwo bazę hospicjów zlokalizowanych na terenie całej Polski, która obejmuje obiekty stacjonarne oraz świadczące usługi w warunkach domowych. Hospicja to miejsca opieki paliatywnej, do których kierowanie są osoby starsze, nieuleczalnie chore oraz niepoddające się leczeniu przyczynowemu. Opieka paliatywna ma na celu zapewnienie chorym wysokiej jakości życia, ze szczególnym poszanowaniem godności, autonomii (wolności wyboru) oraz troską o bezpieczeństwo pacjenta. Wiele hospicjów w Polsce zapewnia długoterminową opiekę pielęgnacyjną i rehabilitacyjną nad osobami starszymi i nieuleczalnie chorymi.
Z medycznego punktu widzenia hospicjum ma na celu łagodzenie objawów, które występują u chorego czy osoby starszej oraz poprawę jakości codziennego życia pacjenta. Najczęściej opieka skupia się na wyeliminowaniu lub zmniejszeniu cierpienia seniora bądź osoby nieuleczalnie chorej.
W celu zapewnienia kompleksowej opieki hospicja posiadają wysoce wykwalifikowanych specjalistów m.in.: lekarzy, pielęgniarki, przeszkolonych wolontariuszy, psychologów, fizjoterapeutów, duchownych oraz pracowników socjalnych. Z uwagi na holistyczne podejście hospicjów do opieki, wsparciem otacza się nie tylko samego chorego, ale także jego najbliższych. Mogą oni otrzymać wsparcie psychologa czy duchownego (również w okresie żałoby).
Hospicja zapewniają możliwość wypożyczenia bezpłatnej aparatury medycznej, sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego, niezbędnego do poprawy jakości życia chorego czy osoby starszej. Niejednokrotnie hospicja pozyskują środki finansowe niezbędne do zakupu leków.
Wykaz chorób, które kwalifikują chorego do opieki hospicyjnej zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.