Lekarz geriatra to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób u osób w podeszłym wieku. Specjalizacja z zakresu geriatrii możliwa jest do uzyskania jedynie dla lekarzy specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej lub neurologii.
Geriatria jest interdyscyplinarną dziedziną medycyny i zawiera w sobie elementy: psychiatrii, kardiologii, laryngologii, okulistyki i neurologii. Dzięki temu lekarz geriatra może zapewnić osobom starszych nie tylko kompleksową opiekę zdrowotną, ale również niezbędne wsparcie psychologiczne.
Celem leczenia geriatrycznego jest, w miarę możliwości, poprawa sprawności fizycznej osoby starszej, jej komfortu psychicznego oraz społecznego. Istotną rolę odgrywa tu holistyczne podejście zarówno w diagnozowaniu seniora, jak i jego późniejszej terapii czy pielęgnacji. Osoba starsza często wymaga ścisłej oraz stałej opieki czy asystowania innej osoby.
W procesie leczenia geriatrycznego dużą wagę przykłada się do podniesienia jakości życia seniora przy jednoczesnym zminimalizowaniu czynników ograniczających jego codzienne funkcjonowanie. Niemałe znaczenie ma tu również dążenie do maksymalnego opóźnienia wystąpienia czy pogłębienia się u osoby starszej niepełnosprawności.
Bardzo ważnym problemem w leczeniu pacjentów geriatrycznych, a więc osób w podeszłym wieku, jest równoczesne przyjmowanie wielu leków, przepisywanych przez wielu specjalistów. Znajdują się wśród nich leki wydawane bez recepty, suplementy diety oraz zioła. Medykamenty te często są nieskuteczne, ponieważ wchodzą w reakcje z lekami poleconymi przez innego specjalistę.
Lekarz geriatra potrafi dobrać optymalny zestaw leków, tak by maksymalnie pomóc pacjentowi, osobie starszej, w jego dolegliwościach, jednocześnie mając na uwadze fakt, że organizm seniora jest szczególnie wrażliwy na działanie różnych środków medycznych.
W Polsce przyjmuje się, że do lekarzy geriatrów mogą zgłaszać się seniorzy w wieku powyżej 65 lat.