Gimnastyka w łóżku - 10 wskazówek lekarzy tybetańskich

Gimnastyka w łóżku - 10 wskazówek lekarzy tybetańskich

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Nie od dziś wiadomo, że aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie, warto regularnie ćwiczyć. Korzystny wpływ aktywności fizycznej jest zauważalny niezależnie od wieku. Odpowiedni trening zawsze przyniesie poprawę, nawet w przypadku osób, które nigdy nie były aktywnie fizycznie.

Najlepszym sposobem na systematyczność ćwiczeń jest wykonywanie ich z samego rana zanim jeszcze wstaniemy… w łóżku.

Czy poranna gimnastyka w łóżku jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że tak.
Poniżej prezentujemy dziesięć przykazań gimnastyki w łóżku opracowanych przez lekarzy tybetańskich. Lekarze Ci nazywają tą gimnastykę „zadziwiającą i cudotwórczą”.


I: Leżąc w łóżku, po obudzeniu się, wykonaj następujący intensywny masaż: przytul dłonie do uszu tak, aby kciuki przylegały do głowy tuż za uszami. Ściśniętymi palcami dłoni wykonaj 30 ruchów od góry w dół tak, aby palce wskazujące poruszały się po małżowinach uszu. Skoncentruj się i trzymaj oczy zamknięte od początku do końca tego ćwiczenia.
Działanie fizjologiczne: zapobiega się tworzeniu zmarszczek na twarzy, wzmacnia się działanie nerwu twarzowego, wzmaga się cyrkulacja krwi w okolicy skroni oraz wzmacnia się zęby.
 
II: Dłoń prawej ręki połóż na czoło, a lewą rękę na prawą i poruszaj prawą ręką w prawo i w lewo po 20 razy tak, aby mały palec poruszał się nad brwią.
Działanie fizjologiczne: Wzmaga się cyrkulacja krwi w głowie, znikają bóle i zawroty w głowie.
 
III: Tylną stroną zgiętych kciuków masuj 15 razy jabłka każdego oka,
Działanie fizjologiczne: zapobiega się wszelkim schorzeniom oczu, uspakajany jest system nerwowy.
 
IV: Obejmując dłońmi obu rąk na przemian, masuj tarczycę 20 razy.
Działanie fizjologiczne: polepsza się przemiana materii i praca organów wewnętrznych.
 
V: Wykonaj masaż brzucha: prawą dłoń połóż na brzuch, lewą rękę na prawą i wykonuj masaż ruchami okrężnymi w kierunku ruchu wskazówek zegara 20 razy w taki sposób, ażeby brzuch przemieszczał się z góry na dół; osiąga się to odpowiednim ustawieniem dłoni.
Działanie fizjologiczne: polepsza się cyrkulacja krwi w okolicy brzucha, wzmaga się wchłanianie pożywienia i praca jelit.
 
VI: Leżąc na plecach wciągaj jak najsilniej brzuch do kręgosłupa, a następnie wypychaj go po 20 razy. Ten zabieg należy przeprowadzać również 2-3 krotaie w ciągu dnia.
Działanie fizjologiczne: usuwane są zjawiska zastoju żółci i krwi oraz wzmaga się ruch limfy. Osobom otyłym zabieg ten pomoże pozbyć się nadwagi. Leczone są również schorzenia wątroby i traktu trawiennego.
 
VII: Leżąc na plecach zginaj raptownie najpierw prawą, a potem lewą nogę w stawie kolanowym i podciągaj ją energicznie do piersi, starając się równocześnie uderzyć piętą w pośladek, a następnie raptownie wyprostuj nogę i opuść ją. Wykonaj zabieg każdą nogą po 30 razy.
Działanie fizjologiczne: dokonywany jest masaż nie tylko organów wewnętrznych lecz również gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz wzmacnia się mięśnie brzucha.
 
VIII: Siedząc na łóżku, opuść nogi na podłogę. Lewą nogę połóż na kolano prawej i prawą dłonią masuj wklęsłą część lewej stopy 20 razy. Następnie pomasuj tak samo prawą stopę.
Działanie fizjologiczne: zostaje uregulowana praca serca, leczone są choroby stawów (korzystne w chorobach reumatycznych i podagrze).
 
IX: Siedząc, zrób zamek z obojga rąk, położyć na karku l masuj kark 10 razy przy głowie odchylonej w tył.
Działanie fizjologiczne: wzmaga się krwiobieg w dużych naczynia krwionośnych głowy, wzmaga się ruch płynu mózgowo-rdzeniowego, wywiera się korzystny wpływ na stan piersi i szyi.
 
X: Siedząc, przyłóż ściśle dłonie do uszu i bębnij opuszkami palców obu rąk kolejno wielokrotnie po karku.
Działanie fizjologiczne: zmniejsza szum w uszach, leczy bóle głowy, pobudza tylną część kory mózgowej, zapobiega głuchocie.
 
Źródło: www.dobrewiadomosci.net.pl
Zdjęcie: Pixabay


« Wróć  »