Dom Seniora FAMILIA

Opieka i rehabilitacja

Dom Seniora FAMILIA

Dokładny adres: Sitno 1B

Miejscowość: 78-400 Szczecinek

Telefon: 48 694 915 052, 94 71 37 440

Obsługa klientów w językach:

Niemiecki Niemiecki
Polski Polski


Nieopodal południowo-zachodnich granic miasta Szczecinek znajduje się Dom Seniora „FAMILIA”. Placówka przeznaczona jest dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.

 
  
Placówka znajduje się na działce o powierzchni ponad 5 tys. m2, zlokalizowanej pod lasem i została wyposażona w ogród z fontanną i stawem. Krajobraz wokół Ośrodka stanowią wzgórza, faliste równiny oraz jeziora. W tym miejscu należy podkreślić, że miasto Szczecinek, z którym sąsiaduje Dom Seniora „FAMILIA”, usytuowane jest pomiędzy dwoma jeziorami Trzesiecko i Wielimie. Ponadto,  wzdłuż jeziora Trzesiecko rozciąga się park miejski w Szczecinku, który jest główną atrakcję dla odwiedzających miasto. Rosną tam między innymi: brzoza papierowa, potężne dęby szypułkowe, derenie świd, jarząby szwedzkie, kasztanowce czerwone i zwyczajne. Na terenie parku znajdują się także drzewa będące pomnikami przyrody: wiąz szypułkowy i lipa drobnolistna. Co więcej, przez park miejski prowadzi pięć szlaków rowerowych Pojezierza Szczecineckiego.
 
Warto podkreślić, że Dom Seniora znajdują się w bliskim sąsiedztwie lasów o urozmaiconym drzewostanie. Można tam spędzić miło chwile podczas pieszych i rowerowych wycieczek, zbierania grzybów i jagód. Krajobrazy te polecane są również miłośnikom spływów kajakowych na licznych oznakowanych, znajdujących się w sąsiedztwie trasach.
 
Na uwagę zasługuje również fakt, że w niedalekim sąsiedztwie Domu Seniora znajdują się największe wrzosowiska w Europie.
 
Dom Seniora "FAMILIA" został wpisany do rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, prowadzonego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego pod numerem 20.


Oferta Domu Seniora „FAMILIA”

W ramach świadczonych przez Dom Seniora „FAMILIA” usług znajduje się zapewnienie jego Mieszkańcom nie tylko zakwaterowania czy stałej całodobowej opieki, ale także warunków bezpiecznego i godnego życia, poszanowania intymności i niezależności, rozwoju osobowości i samodzielności oraz podtrzymywania i rozwijania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, z uwzględnieniem stopnia psychicznej i fizycznej sprawności osoby starszej.
 
W ramach świadczonych usług pielęgnacyjno-opiekuńczych znajdują się:
- udzielanie pomocy Mieszkańcom Domu Seniora w podstawowych czynnościach życiowych, w miarę potrzeby pomoc w ubieraniu się, jedzeniu, myciu i kąpaniu,
- pielęgnacja, w tym pielęgnacja w czasie choroby Pensjonariusza,
- opieka higieniczna,
- organizacja czasu wolnego,
- fizjoterapia,
- zajęcia manualne i z zakresu terapii zajęciowej,
- niezbędna pomoc w załatwianiu spraw osobistych,
- kontakt z otoczeniem.
 
W Domu Seniora „FAMILIA” oferowane są:
- pobyty czasowe na okres od 1 do 3 miesięcy,
- pobyty czasowe na okres do 6 miesięcy,
- pobyt czasowe na okres do 12 miesięcy,
- pobyty bezterminowe.
 
Pensjonariusze opłacają pobyt z własnych środków. Wysokość opłaty uzależnia się od stopnia samodzielności i stanu zdrowia.
 
Dom Seniora „FAMILIA” zapewnia ponadto:
- wyżywienie składające się z 5 posiłków zgodnych z zalecaną dietą,
- rehabilitację,
- zajęcia rekreacyjne, ruchowe, kulturalne,
- codzienne sprzątanie pokoi,
- pranie i prasowanie rzeczy osobistych, pościeli, ręczników,
- podstawowe środki higieny osobistej (mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka).

Troskliwy i wyspecjalizowany Personel

Nad bezpieczeństwie Mieszkańców Domu Seniora „FAMILIA” czuwa troskliwy i wyspecjalizowany personel:
 
- dyrektor Domu Seniora,
- kierownik sekcji rehabilitacyjno-opiekuńczej
- lekarz pierwszego kontaktu (na zasadzie lekarza rodzinnego), wg potrzeb lekarz specjalista,
- pielęgniarki,
- rehabilitant,
- animator kultury (w zależności od potrzeb),
- instruktor terapii zajęciowej (w zależności od potrzeb),
- szef kuchni oraz kucharka,
- pokojowa,
- osoba piorąca ubrania oraz pościel,
- opiekun indywidualny,
- pomoce.
 

Budynek

Budynek Domu Seniora „FAMILIA” został specjalnie zaprojektowany, zarówno pod względem zewnętrznym jak i wewnętrznym, z przeznaczeniem dla 75 Pensjonariuszy.
 
Jest to obiekt trzykondygnacyjny, podpiwniczony, wyposażony w windę dostoswaną do przewozu łóżek i osób niepełnosprawnych oraz dwie klatki schodowe.
W piwnicach znajdują się garaże, pralnia główna z suszarnią i pomieszczenia techniczne z kotłownią gazową oraz na ekogroszek.
Na parterze budynku znajduje się wejście główne z recepcją, stołówka, kuchnia z zapleczem magazynowym i socjalnym, pomieszczenia biurowe z zapleczem socjalnym pracowników, toalety ogólnodostępne, palarnia i mała, pomocnicza pralnia dla Pensjonariuszy.
 
Na uwagę zasługuje fakt, że dla potrzeb Pensjonariuszy do użytku znajdują się tam:
- gabinet zabiegowo–pielęgniarski,
- gabinet hydroterapii (wirówka kończyn górnych, wirówka kończyn dolnych, wanna do automatycznego hydromasażu sferycznego),
- gabinet masażu (wielosekcyjne stoły do masażu i rehabilitacji, lampa sollux, ekopompa+aquavibron),
- gabinet kinezyterapii do ćwiczeń rehabilitacyjnych (redcord medical, kabina Ugul, rotory,tablice do zajęć manualnych, drabinki, rower treningowy, crosstrainer),
- gabinet fizykoterapii (laser, magnetronik, ultradźwięki, prądy, kriopol),
- sala do spotkań integracyjnych, zajęć manualnych i terapii zajęciowej,
- sale pobytu dziennego.
 
W Domu Seniora „FAMILIA” znajduje się także pokój, w którym przewidziane jest uruchomienie sali szkoleń komputerowych dla Pensjonariuszy.
 
Pierwsze i drugie piętra budynku są bliźniacze. Na każdym z nich znajduje się 19 dwuosobowych pokoi mieszkalnych. Każdy pokój posiada łazienkę z pełnym węzłem sanitarnym (prysznic, WC, umywalka). Wszystkie pokoje wyposażone są w TV, telefon oraz dostęp do Internetu.

W każdym pokoju zainstalowana jest również sygnalizacja przywoławcza, połączona z dyżurką pielęgniarek. Warto podkreślić, że na każdym piętrze budynku znajduje się przestronny pokój dzienny, w którym Pensjonariusze mogą aktywnie spędzać czas. Pokoje te wyposażone są w: telewizor, biblioteczkę, kącik gier etc. Przy takim pokoju znajduje się aneks kuchenny, w którym można samodzielnie przygotowywać sobie drobne posiłki.
Co więcej, na I i II piętrze znajdują się dodatkowo przestronne łazienki z WC, wyposażone w zintegrowany system do higieny osobistej, transportu i hydroterapii (wanny z podnoszeniem czołowym oraz wózek do transportu pacjenta w pozycji leżącej).

 

 


Polecamy

Nowy standard życia na emeryturze

Nowy standard życia na emeryturze

Leśny Dom Seniora to miejsce dobre dla każdej osoby w podeszłym wieku. To właśnie tam życie nabiera nowych, pięknych barw każdego dnia. Ośrodek jako pierwszy w Polsce łączy kompleksową, indywidualną opiekę i rehabilitację z nowoczesnym SPA oraz komfortowym wypoczynkiem. Wszystko to sprzyja zdrowiu i utrzymaniu jak najlepszej kondycji – zarówno ciała, jak i umysłu.
Czy radosny dom seniora w Polsce jest możliwy?

Czy radosny dom seniora w Polsce jest możliwy?

Nad polskimi domami opieki dla seniorów ciąży swoistego rodzaju fatum. Media pokazują obrazki zaniedbanych staruszków przywiązanych do kaloryfera, zniewolonych środkami farmaceutycznymi. Starsi rodzice straszeni są przez dorosłe dzieci „umieszczeniem w domu starców”. - Czy polski dom seniora może być inny, radosny? - Zapytaliśmy ekspertów opieki nad osobami starszymi Roberta i Monikę, którzy na przekór opiniom postanowili...
Kategorie
Opieka i rehabilitacja Transport medyczny Wczasy dla seniorów Sprzęt rehabilitacyjny Uniwersytety Trzeciego Wieku Dzienny Dom Senior-WIGOR Hospicja Poradnie geriatryczne Usługi opiekuńcze w domu Produkty medyczne
Wyszukaj obiekt