Aktualności

3 powody, dla których nie jesteś za stary

3 powody, dla których nie jesteś za stary
„W moim wieku, to już nie warto.” „A cóż ja mogę?” „Starych drzew się nie przesadza.”
… Czy te zwroty coś ci przypominają. Jeżeli tak, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Oto, co powinieneś wiedzieć:

1. Nie znamy są granic ludzkiego mózgu i ciała

Przez wiele lat naukowcy myśleli, że procesy niszczące mózg są nieodwracalne. Dziś z całą pewnością wiemy, że to NIE PRAWDA. Mózg ma zdolność regeneracji. Potrafi tworzyć nowe połączenia, a nawet budować nowe komórki.

O czym to świadczy?

Przez cały okres życia jesteśmy zdolni do polepszania własnej formy intelektualnej. 
Michael Merzenich – naukowiec zajmujący się działaniem ludzkiego mózgu poddał grupę 80-latków  treningowi intelektu. Przez kilka tygodni osoby biorące udział w doświadczeniu wykonywały proste zadania na komputerze. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że seniorzy osiągnęli poziom zdolności intelektualnych równy 20-latkowi!

Pomyślmy, co byłyby w stanie osiągnąć przez rok? A przez 10 lat?

Ta sama sytuacja tyczy się ludzkiego ciała. Przypomnij sobie zawody olimpijskie z lat 60-tych. Ówcześni atleci przegraliby z większością dobrze wytrenowanych dzisiejszych amatorów.
Dlaczego? Ponieważ nieustannie przesuwamy granice możliwości ludzkiego organizmu.

Dziś wiemy na pewno, że ruch jest dla ciała, niczym  olej dla silnika. Działa jak balsam okalający nasze stawy i mięśnie. Im więcej się ruszasz, tym lepiej twoje tkanki są nawilżone.
Wiemy również, że dla każdego można znaleźć odpowiednią formę wysiłku fizycznego. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.  

2. Dzięki doświadczeniu życiowemu szybciej osiągniesz sukces

 

Przez całe życie zbieramy doświadczenia. Wielokrotnie spotykam się ze słowami: „żebym w wieku 20-stu lat wiedział, to co wiem teraz…” Czasu cofnąć się nie da. Da się jednak wykorzystać życiową mądrość do szybszego osiągnięcia celu.

 
Znając życie i znając siebie łatwiej określisz, w których dziedzinach masz szansę na łatwy sukces, a które będą stanowiły wyzwanie.
Zawsze lubiłeś górskie wycieczki? Kup kijki i w drogę! Do sklepu tylko na rowerze? Mapa w rękę i zwiększaj dystans odwiedzając historyczne miejsca w twojej okolicy. Taniec to twój żywioł?  Zapisz się na tango. I tak dalej…
Doświadczenie daje ci również jedną nieocenioną rzecz. Bezpieczeństwo.
Umiejętność krytycznego spojrzenia na własne działania pozwala na zachowanie ostrożności.
Podsumowując: mądry ruch = bezpieczny ruch.

3. Nie wykluczone, że cały świat jest właśnie dla ciebie

 

Bill Gates – jeden z najbogatszych ludzi świata powiedział: „Istnieje taka możliwość, w końcu nie możemy tego wykluczyć, że wszechświat istnieje wyłącznie dla mnie. Jeśli tak, muszę przyznać, że bardzo mi to odpowiada”.


Patrząc na poparcie społeczne, jakim cieszą się aktywni seniorzy, trudno wykluczyć taką ewentualność.
100-latkowie wygrywają mistrzostwa, 80-latkowie biegają, a 70-latkowie dźwigają ciężary.
Wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak Edward Mucha, 84-letni mistrz Polski w biegach górskich. Stanisław Kowalski w 2014 roku, w wieku 104 lat ustanowił nowy rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Przykłady można by mnożyć…

Skoro oni mogli, co powstrzymuje ciebie? Większość barier powstrzymujących nas przed działaniem jest w naszej własnej głowie. Podświadomie tworzymy scenariusze, w których jesteśmy wyśmiewani, upokarzani i dołowani na tysiąc różnych sposobów.
Na szczęście jest na to rada.

Proszę cię, od dziś we własnej głowie zrób założenie, że absolutnie każdy człowiek życzy ci dobrze. Przyjmij, że świat istnieje tylko i wyłącznie po to, żeby wspierać cię w twoich działaniach.

Efekty zobaczysz prędzej, niż myślisz.


Powodzenia!
Joanna Tokarska
http://joannatokarska.pl/
 

Zdjęcie: Fotolia- Robert Kneschke« Wróć zobacz więcej aktualności »

Poleć ten artykuł: