Aktualności

Aloes - sprzymierzeniec dla zdrowia seniora (część I)

Aloes - sprzymierzeniec dla zdrowia seniora (część I)
„(…) Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami”, napisał kiedyś  Paracelsus, lekarz i przyrodnik, zwany ojcem medycyny nowożytnej.
 
Ludzie od tysięcy lat wykorzystywali zioła i rośliny, aby zapobiegać schorzeniom lub je zwalczać. Wiele z nich do dzisiaj stosowanych jest w celu polepszenia samopoczucia, jak choćby:  mięta, rumianek, aloes-aloe-vera, anyż, kozłek lekarski czy wreszcie aloes. W ostatnich latach ten ostatni stał się prawdziwym przebojem.
 
Dziś przybliżmy w skrócie historię tej cudownej rośliny oraz omówimy analizę chemiczną liścia  aloesowego.
 
Aloes towarzyszy człowiekowi od wieków. Pierwsze zapisy dotyczące soku aloesowego pochodzą sprzed  ponad 6 tysięcy lat ze starożytnego Egiptu. W starożytności stosowano go powszechnie do gojenia ran, przy  oparzeniach, kobiety nacierały się jego sokiem, aby dłużej zatrzymać młodość skóry. Dlatego roślina ta była tak ceniona przez Kleopatrę. Sok z aloesu stał się już wtedy receptą na przemijające piękno.
 
Około I wieku n.e. użycie aloesu stało się powszechne również w Europie. Preparat uzyskiwany po wysuszeniu soku z liści aloesu znany był w lecznictwie starożytnej Grecji i Macedonii. Rzymianie, wykorzystując doświadczenia Egipcjan, dołączali aloes do ich wojennego ekwipunku. Później aloes i wyciągi z jego liści stosowano zarówno w Średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych. Jak wysoko ceniono właściwości aloesu świadczy fakt, że gdy Kolumb odkrył tę roślinę w Nowym Świecie, określił ją mianem  „lekarza w doniczce”.
 
Sława aloesu dotarła w latach powojennych również do Polski. W wielu domach do dziś przechowywany jest, rozpowszechniony przez księdza Klimuszkę, przepis na tzw. „winko aloesowe”, które wzmacnia organizm i poprawia trawienie. Do dziś również w aptekach można dostać odpowiednik leku „Fips” (wodny roztwór biologicznie aktywnych substancji, zaindukowanych w liściach aloesu w procesie biostymulacji), zwany w Polsce  „Biostyminą”. Produkt ten zawiera czysty wyciąg płynny z liści aloesu drzewiastego. Jego działanie stymuluje układ immunologiczny wzmacniając odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe.
 
Warto jednak zauważyć, że przez wiele lat aloes otaczała zła sława. Uważano, iż działa on silnie przeczyszczająco. Sprowadzało się to do tego, że nikt nie zauważał jego dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę. Punktem zwrotnym stało się odkrycie, że substancje o niepożądanych działaniach ubocznych (aloina i emodyna) znajdują się jedynie w skórce liścia. Najlepiej usunąć je wraz ze skórą liścia. Co ciekawe, to właśnie dzięki ich zawartości aloes w stanie naturalnym nie jest „zjadany” przez żadne zwierzęta, nie siadają na nim owady i nie niszczy go większość roślinnych szkodników. Dzięki temu odkryciu zaczęto szerzej poznawać nieznane dotąd dobroczynne właściwości tej rośliny, dostępne po starannym usunięciu zewnętrznej skórki liścia. W efekcie dziś aloes jest wykorzystywany do produkcji wielu środków farmaceutycznych i parafarmaceutycznych, napojów aloesowych, a także preparatów pielęgnujących urodę i kosmetyków do demakijażu.
 
Siła aloesu tkwi w jego drogocennym składzie
 
W miąższu aloesu wykryto ponad 270 mikroskładników, tak ważnych dla zdrowia osób starszych i nie tylko. Należą do nich m. in:

- substancje mineralne (wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, żelazo, mangan, potas, chrom, miedź),
- witaminy (wszystkie z grupy B, w tym B12, poza tym witamina C, beta-karoten, cholina i kwas oliowy),
- aminokwasy (w tym dziewięć z dziesięciu tzw. podstawowych aminokwasów dietetycznych: alanina, cystyna, kwas glutaminowy, prolina, hydroksyprolina, seryna i tyrozyna),
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- substancje o działaniu przeciwbólowym (w tym naturalny kwas salicylowy),
- substancje o działaniu przeciwzapalnym (bradykinaza, beta-sitosterol, kampesterol),
- substancje o działaniu przeciwbakteryjnym (kwas cynamonowy, lupeol, fenole, związki siarkowe),
- enzymy (w tym amylaza, celulaza, lipaza i inne),
- ligniny (wg wielu badaczy to dzięki nim aloes ma znakomite zdolności penetracji ludzkiej skóry),
- saponiny (o działaniu ściągającym, lekko odkażającym i myjącym),
- wielocukry i śladowe ilości substancji o działaniu biostymulującym,
-mukopolisacharydy, kwasy organiczne, aktywne enzymy i koenzymy, bioflawonoidy, białka i tzw. wtórne składniki roślinne.
 
Nie od dziś wiadomo, że mikrosubstancje odżywcze (czyli wtórne składniki roślinne) są niezbędne do regulowania prawie wszystkich funkcji przemiany materii, co jest ważną dla zdrowia seniorów kwestią. Enzymy i pierwiastki śladowe sterują przemianą białek w organizmie i poprzez to oddziałują na system immunologiczny. Mukopolisacharydy z kolei służą organizmowi jako pierwiastki potrzebne w procesie przemiany błonnika. Witaminy, katalazy i koenzymy sterują procesem przemiany materii w potrzebną energię.
 
Na uwagę zasługuje również fakt, że wiele składników odżywczych zawartych w miąższu aloesu jest dzisiaj opisywanych jako tzw. adaptogeny. Pod nazwą tą kryją się sładniki, które tylko wtedy są przyswajane przez organizm, gdy on ich potrzebuje. Spośród 270 mikroskładników odżywczych zawartych w miąższu aloesu prawie 70 stanowią adaptogenne.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów promowanych pod hasłem aloe vera. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sztandarowy produkt firmy Forever Living, Miąższ Aloe Vera, gdzie zawartość czystego miąższu aloesowego waha się w granicach 89% – 97,4%. Warto podkreślić, że temu produktowi, ze względu na wysoką jakość i bogatą kompozycję naturalnych składników, przyznano Certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu. Miąższ Aloe Vera Forever posiada silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Reguluje poziom cukru i kwasu żołądkowego. Ponadto, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz wzmacnia układ immunologiczny, pokarmowy i krążenia. Jest bogaty w składniki odżywcze, odtruwa organizm oraz pozwala usunąć z niego metale ciężkie.


W liściu aloesu natura zamknęła niezwykle bogatą i harmonijną kompozycję składników. Dzięki temu roślina działa synergicznie, a poszczególne jej komponenty doskonale się uzupełniają w swoim dobroczynnym działaniu.
W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy również do kontaktu z naszym Ekspertem ds. Aloesu pod adresem: centrumaloesowe@gmail.com.
 
Autor: Dobry Duch w Przyjazniseniorom.com
 
Źródło: opracowanie własne serwisu na podstawie książki „Aloes na co dzień”, dr Elżbieta Olejnik, 2013 r. oraz Magazyn Forever, Wrzesień 2005 r.
Zdjęcie: Pixabay


« Wróć zobacz więcej aktualności »

Poleć ten artykuł: