Aktualności

Radość z życia na emeryturze

Radość z życia na emeryturze

​Rozwój społeczno-kulturalny dla każdego seniora jest bardzo ważny. Bywa tak, że w pewnym wieku człowiek zaczyna czuć się samotny i brakuje mu towarzystwa, a co za tym idzie chęci do podejmowania nowych wyzwań i działań. Aktywny senior to osoba, która duchem czuje się młoda i nie boi się życia. Przykładem takich osób są seniorzy ze Świętajna, które osiągnęły cel, jakim jest szczęście, zachowanie zdrowia i delektowanie się każdym dniem – niezależnie od wieku.

Bycie seniorem w obecnych czasach nabiera nowego znaczenia. Współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, ciekawy świata i ludzi. Aktywny tryb życia stanowi dla niego niepodważalnie klucz do sukcesu. Dzień Seniora to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku. Znają smak trudów życia, poznali czasy bojaźni o siebie, bliskich i rodzinę, zaznali niedostatku. Pomimo tych trudnych doświadczeń, dokonali rzeczy niezwykłych. Tworzyli na nowo i z sukcesem rodzinne kręgi, wychowali kolejne pokolenia, zapewnili swoim dzieciom, wnukom i prawnukom poczucie sensu i pewności, a życie dostarczyło i dostarcza im wielu radości. Nie wszystkie ich marzenia i oczekiwania się spełniają. Trudy i życiowe doświadczenia starszych pokoleń są wspaniałym darem w naszą, społeczną pamięć.
Tradycyjnie obchody tego święta odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. W sobotę, 14 listopada br. na specjalnej uroczystości spotkało się kilkadziesiąt osób oraz goście.

​- Jesień życia to złota jesień, która płynie z falą, ze śmiechem i poczuciem humoru - witała seniorów Barbara Dyspolska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świętajnie. Energia, uśmiech, optymizm i chęć życia to atrybuty zarezerwowane nie tylko dla młodości. Nasi Seniorzy też na nie zasługują. Z okazji święta życzę Wam dużo zdrowia, ale przede wszystkim chciałabym abyście na wszystkie nasze zaproszenia przychodzili. Nie siedźcie w domach, spotykajmy się, a wasze życie stanie się weselsze - dodała.

- Życzę Państwu zdrowia, by móc przeżywać wszystkie dni w radości - zwracała się do zgromadzonych Alicja Kołakowska wójt Gminy Świętajno. Każdemu z nas przybywa lat, ale każdy z nas potrzebuje towarzystwa i dlatego proszę abyście zapraszali na te spotkania swoich sąsiadów i znajomych - kontynuowała.

Święto Seniorów jest po to, żeby pokazać, że „senior też potrafi i chce się bawić, uczyć i rozwijać”. Ich święto to doskonały powód aby pamiętać na co dzień o ludziach starszych, przyjaciołach, członkach rodziny. Czasem wystarczy po prostu z nimi być.

Młodzi duchem na parkiecie

- Bawiliśmy się doskonale. Każdemu człowiekowi potrzeba rozrywki, a to że mamy kilka lat więcej, nie przeszkadza nam w zabawie. Chcielibyśmy aby takie imprezy odbywały się częściej, bo jest to doskonała okazja do spotkań, zmobilizowania się do wyjścia z domu i zapomnienia o chorobach i problemach - zapewniają seniorzy. Możemy zapomnieć o codziennych problemach i porozmawiać, pośpiewać, a nawet potańczyć we wspólnym gronie - dodają.

Imprezę uświetniła swoim występem "Kapela Jędrka", która porwała wszystkich "młodych duchem" do tańców i śpiewów.
- Tańczę tylko przy skocznych melodiach - mówił Kazimierz Sochaczewski ze Świętajna. Choć mam już swoje lata, ale gdy tylko usłyszę wesoły kawałek nogi rwą się do tańca. Z żoną już ponad 40 lat jesteśmy małżeństwem, a wciąż mamy wiele energii i chęci do życia i tańców - zapewniał porywając swoją małżonkę do zabawy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świętajnie organizuje również w czwartki zajęcia artystyczne dla seniorów.
- To dobra okazja by rozwijać swoje zainteresowania ale i możliwość spotkania i porozmawiania. Zapraszamy wszystkich chętnych - zachęca Barbara Dyspolska.
 
Źródło: www.swietajno-szczycienskie.wm.pl
 


« Wróć zobacz więcej aktualności »

Poleć ten artykuł: